ПЕРЕДМОВА

Передмова

Навчання української мови в закладах фахової передвищої освіти спрямоване на формування висококваліфікованих, мовно компетентних фахівців, які б досконало володіли українською літературною мовою в повсякденно-професійній та офіційно-документальній сферах, тобто вільно оперували засобами мови в будь-якій мовленнєвій ситуації. Оскільки складовою формування мовної особистості є її грамотність, тому особливого значення набуває вивчення функціонування мовних одиниць на різних рівнях, зокрема й на морфологічному.

У даному електронному посібнику, створеному в програмі "Turbosite", детально розглядаються морфологічні норми сучасної української літературної мови, увесь матеріал структуровано по розділах відповідно поділу на частини мови у такий спосіб:

  • теоретична частина, де коротко викладено матеріал стосовно певної окремо взятої частини мови;
  • посилання на інтернет ресурси з даної теми;
  • запитання та завдання для самоконтролю;
  • вправи для закріплення знань і набуття практичних навичок;
  • тестові завдання для контролю рівня знань.

Усі практичні завдання мають зв’язок з теоретичною частиною: у разі вагань під час відповіді на запитання для самоконтролю можна натиснути на позначку "Повернись до теорії" та повторити тему. Вправи різного рівня складності дозволять закріпити лінгвістичні вміння та навички самоперевірки. Їх виконання потребує глибокої підготовки, зорієнтованості в мовній теорії та вміння ефективно застосовувати теоретичний матеріал у практичній діяльності.

Вивчення кожного розділу завершується контрольними тестами, які дозволять оцінити набуті знання. До тестів подано відповіді, тому студенти  мають можливість самостійно перевіряти свої вміння. Біля кожного тестового завдання висвітлюється результат, а саме: відповідь правильна "+", неправильна "-" та оцінка за 12-ти бальною шкалою. За вибору неправильної відповіді, на екрані з'являється  посилання  на матеріал, опрацювавши який, можна виправити зроблені помилки і  краще засвоїти знання щодо певної частини мови. Студент має можливість проходити тестування, поки всі відповіді не будуть правильними.

Електронний навчально-методичний посібник  допоможе активізувати роботу студентів з метою всебічного та глибокого вивчення морфологічних явищ рідної мови, дасть можливість кожному, незалежно від рівня його підготовки, індивідуалізувати свій процес навчання, здійснювати самоконтроль і бути не пасивним спостерігачем, а активно отримувати знання й оцінювати власні можливості.

Завдання посібника – допомогти студентам закладів фахової передвищої освіти актуалізувати й систематизувати знання з морфології та підвищити грамотність, що є складовою формування мовної особистості, а також підготуватися до державної підсумкової атестації з української мови, а згодом, за необхідності, і до іспиту на визначення рівня володіння державною мовою.

Матеріал апробовано в навчальній роботі зі студентами Технологічно-промислового фахового коледжу Вінницького національного університету.