Прикметник. Загальне поняття про прикметник

ПРИКМЕТНИК

Загальне поняття про прикметник

1.   Прикметник називає ознаку предмета і відповідає на питання  який?  ч и й?

Прикметники називають колір (білий, синій, жовтий), розмір (великий, довгий, малий), смак (солоний, кислий, гір­кий), якість (добрий, гарний, досконалий), характер людини (щедрий, скупий, розумний), відношення до матеріалу (де­рев'яний, кам'яний, алюмінієвий), відношення до часу й місця (вчорашній, далекий, київський), належність (сестрин, мате­рин, братів) тощо.

За значенням прикметники поділяються на якісні, від­носні й присвійні.

 

2.  Якісні прикметники називають ознаки предмета, які можуть проявлятися більшою або меншою мірою (відпові­дають на питання яки й?): легкий, легший, найлегший, дуже легкий; гарячий, дуже гарячий; вузький, трохи вузький; солод­кий, ледь солодкий; зелений, зеленуватий.

 

3.       Відносні прикметники називають ознаки предмета за його відношенням до предметів, дій чи обставин (відповіда­ють на питання який?): джерельна вода (вода з джере­ла), пшеничний хліб (хліб з пшениці), міський транспорт (транспорт міста), затяжне засідання (засідання, що затяг-лося), учорашнє рішення (рішення, прийняте вчора).

 

4.       Присвійні прикметники вказують на належність пред­мета людині, рідше тварині (відповідають на питання чий?): Шевченків «Кобзар», Франкова поема, мамина нау­ка, орлині крила, козяче молоко.

 

5.      Прикметники змінюються за родами, числами й від­мінками, а якісні, крім того, мають ступені порівняння.

 

6.      Прикметники увиразнюють мову, уточнюючи понят­тя, названі іменниками. Наприклад, речення: За землею і в небі скучно — не зовсім зрозуміле, тим часом як прислів'я: За рідною землею і в небі скучно — висловлює завершену дум­ку, і цьому допомагає прикметник рідний.

Разом з тим треба пам'ятати, що надмірне нагромаджен­ня прикметників, навпаки, затемнює зміст висловлювання. Зайвих прикметників у реченні слід уникати.

 

Перегляньте відео  до теми youtube.png