Іменник. Написання прізвищ

Написання прізвищ

1. Українські прізвища пишуться за тими самими норма­ми правопису, що й слова, від яких їх утворено: Сивокінь (бо сивий кінь), Онищук (бо Онисько), Олійник (бо олія), Січкаренко (бо січка), Олексієнко (бо Олексій).

 

2.      Буква и пишеться:

а) у корені, якщо вона є в слові, від якого утворено прі­звище: Глинський (бо глина), Скибенко (бо скиба), Киричук (бо Кирило), Гаврилишин (бо Гаврилиха);

б) у префіксі при-: Прищепа, Пришва, Приймаченко;

в)  у суфіксах -ик-, -иц-, -ич-, -ил(о), -ин-: Дудик, Олійник, Петрицький, Базилевич, Петриченко, Павличко, Закусило, По­котило, Ковалишин, Жулинський.

 

3.  Буква і пишеться:

а)   у корені, якщо вона є в слові, від якого утворено прі­звище: Лісниченко (бо ліс), Білик (бо білий), Різник (бо різа­ти), Залізняк (бо залізо), Леміш (бо леміш);

б) у префіксі під-: Підсуха, Підоплічко, Шдопригора, Підвисоцький;

в)  у суфіксі -ій: Багрій, Заморій, Кублій.

 

4. Апостроф у прізвищах пишеться за тими самими пра­вилами, що й в інших словах: Крип'якевич, Дроб'язко, Солов'яненко, Карп'юк, Стеф'юк, М'яло, Мар'яненко, Лук'янчук; але не ставиться апостроф: Довбяга, Ужвюк, Рябокляч.

М'який знак у прізвищах вживається за тими самими правилами, що й в інших словах: Семенець, Вихованець, Довгань, Рудь, Гуць, Шмигельський, Старицький, Водолазький; але не пишеться м'який знак: Бондар, Панченко (хоч Панько), Гринчишин (хоч Гринько), Дяченко (бо дяк), Касяненко (бо Ка-сян), Улянич (бо Уляна).

 

5. Букви подвоюються в прізвищах, якщо одна частина слова закінчується, а друга починається на ту саму букву: Піддубний, Беззубенко, Винниченко, Тютюнник, Долинний.

Перегляньте відео до теми youtube.png