Числівник. Відмінювання числівників

Відмінювання числівників

1.17.png

1. Числівник один відмінюється за родами, числами та відмінками, як займенник той (дуже подібно до відмінюван­ня прикметників).

2. Числівники два, три, чотири, кілька, багато та всі збірні відмінюються за зразком відмінювання числівника два (у збірних числівниках у непрямих відмінках суфікс -еро від­падає).

1.18.png

 

Лише числівники чотири (четверо) і багато в орудному відмінку мають закінчення -ма: чотирма, багатьма. Числів­ник обидва, обидві, обоє в непрямих відмінках має форми обох, обом, обома.

 

3. Числівники від п'яти до вісімдесяти (крім сорока), кільканадцять, кількадесят відмінюються як п 'ять (у склад­них числівйиках п 'ятдесят вісімдесят відмінюється тільки друга частина).

1.19.png

Числівники цієї групи можуть також відмінюватися, як і збірний числівник п'ятеро. У формах орудного відмінка сьома, вісьма є так само закінчення -ма, як і в інших числів­ників, але воно злилося з кінцевим приголосним основи: сьом + ма, вісьм + ма.

4. Числівники сорок, дев'яносто, сто в усіх відмінках, крім називного і знахідного, мають однакове закінчення -а.

1.20.png

5. У складних числівниках від двохсот до дев'ятисот, а також кількасот змінюються обидві частини: перша — як числівник два або п 'ять, друга — як іменник місто в мно­жині. Пишуться вони разом.

1.21.png

Тільки числівник двісті в називному відмінку має своє­рідну форму (це колишня двоїна).

 

6.        Числівники тисяча, мільйон, мільярд відмінюються, як іменники відповідної відміни і групи.

7.        Порядкові числівники змінюються за родами, числами й відмінками, як прикметники: третій — як прикметники м'якої групи, усі інші — як прикметники твердої групи. Причому в складених порядкових числівниках змінюється тільки останнє слово (у складених кількісних числівниках відмінюються всі складові частини).

1.22.png

8. У дробових числівниках чисельник відмінюється, як відповідний кількісний числівник, а знаменник — як поряд­ковий. Причому після чисельника дві, три, чотири знамен­ник ставиться у формі називного відмінка множини, а після п 'ять і більше — у формі родового множини: дві треті (час­тини), три п 'яті (частини), чотири десяті (частини), дев'ять десятих (частин).

1.23.png

 

Перегляньте відео  до теми youtube.png