Дієслово. Відмінювання і вживання дієприкметників

 Відмінювання і вживання дієприкметників

1.    Усі дієприкметники змінюються за відмінками, рода­ми й числами, як прикметники твердої групи:

 

2.        Активні дієприкметники доконаного виду (на -лий) і пасивні (на -ний, -тий) вживаються без обмежень — нарівні з прикметниками: 3 одинадцяти стріляло п 'ятеро, та й ті закривавлені від ран своїх і чужих, виснажені й посліплі, глухі від вибухів (Ю. Яновський). Вигляд він мав чудернацький, був. якийсь наче підстрелений у своєму перетягнутому путом, по-руділому від дощів сіряку (О. Гончар).

 

3.        Активні дієприкметники недоконаного виду (на -учий, -ачий) вживаються рідко, і то без залежних слів: Не бійся гостя сидячого, а бійся стоячого (Нар. творчість). Умираючий промінь сонця падає на березу, кривавить білу кору (А. Шиян). Здалеку долітають завмираючі гуки музики (І. Нечуй-Левиць-кий). Нудьгуючими очима дивився він на село (3. Тулуб).

Але як неприродні, штучні сприймаються ті самі дієприк­метники, коли їх вжито із залежними словами: Не бійся гос­тя, сидячого за столом. Поволі вмираючий промінь сонця кри­вавить білу кору берези. Здалеку долітають завмираючі в ранновій тиші гуки музики. Нудьгуючими від пересичення очима дивився він на село. У такому разі їх слід замінити:

а) підрядним означальним реченням: Не бійся гостя, щосидить за столом;

б) дієприслівником: Промінь сонця, поволі вмираючи, кри­вавить білу кору берези;

в) способовою формою дієслова: Здалеку долітають гук имузики й завмирають у ранковій тиші;

г)  пасивним дієприкметником: Знудженими від переси­чення очима дивився він на село.

Частіше активні дієприкметники недоконаного виду ви­користовуються в термінологічних словосполученнях: блу­каючий нерв, крокуючий екскаватор, несуча поверхня крила, ведуче колесо, резонуюча камера, ріжучий диск, діючий вулкан, тонізуючі речовини. Але й тут їх намагаються по можливості уникнути. Наприклад, замість «оточуюче середовище» тепер кажуть: навколишнє середовище, довкілля; замість «ріжучий інструмент» — різальний інструмент; замість «спрямовуюча рейка» — напрямна рейка тощо.

1.33.png