Прийменник. Написання прийменників

Написання прийменників

1.  Прийменники від інших частин мови пишуться окре­мо: уві сні, ув імлі, наді мною, піді мною, на жаль. Щодо цього, то їх треба відрізняти від префіксів, які пишуться разом: при березі і прибережний, над Дніпром і наддніпрянський, з-під шап­ки і спідлоба, перед осінню і передосінній, ліг на бік і відійшов набік.

Треба пам'ятати, що між прийменником та іншою части­ною мови можна вставити означення: при крутому березі, над широким Дніпром, з-під зимової шапки, перед золотою осінню, ліг на правий бік. Між префіксом і частиною слова вставити інше слово не можна.

2. Складні прийменники, утворені від первинних за до­помогою прийменника з(із), пишуться через дефіс: з-за, із-за, з-над, з-понад, з-поза, з-під, з-попід, з-між, з-поміж, з-проміж, з-перед, з-серед, з-посеред. Інші складні прийменни­ки, утворені від первинних, пишуться одним словом: задля, заради, навпроти, наскрізь, побіля, понад, поперед, попід, по­серед, почерез, поза, попри, поміж, проміж, помимо, щодо (але що ж до).

3.  Складні прийменники прислівникового походження пишуться одним словом (як і відповідні прислівники): поруч мене, обабіч шосе, наприкінці дня, назустріч делегації, напере­додні свят, внаслідок переживань, всупереч сподіванкам, напе­рекір знегодам, довкола цього питання.

Проте від прислівників, які пишуться разом, слід від­різняти однозвучні сполучення прийменників з іменника­ми, що мають при собі додаток у родовому відмінку і пи­шуться окремо: углиб (прислівник) — у глиб століть (спо­лучення прийменника у з іменником глиб, при якому є до­даток століть), убік (відійшов убік) і в бік річки, всередині і в середині кімнати, зсередини і з середини приміщення, скраю (моя хата скраю) і з краю села, спочатку — з початку тиж­ня, накінець (накінець зрозумів) і на кінець місяця.

Щоправда, іноді такі слова, як всередині, збоку, скраю, мо­жуть бути й прийменниками: Чіпка йшов збоку отари (Панас Мирний). За всіма ознаками, це було колгоспне подвір 'я. Воно стояло скраю мальовничого села (Ю. Яновський). Усередині атомів діють свої, особливі закони.

4. Двома і більше словами пишуться такі прийменникові сполучення: під час, згідно з, відповідно до, подібно до, залежно від, незалежно від, у зв'язку з, у напрямі до, з допомогою, за рахунок, в силу, в результаті (але: внаслідок), незважаючи на

 

Перегляньте відео до теми    youtube.png

.