Особливості вживання деяких сполучників

 Особливості вживання деяких сполучників

1. Сполучник і чергується з й, якщо попереднє слово кін­чається або наступне починається з голосного: сонце й місяць, висока й струнка, співає й декламує, комети й астероїди, Київ й Одеса.

Але чергування ій не відбувається:

а) після паузи: Щось такеє бачить око, і серце жде чогось (Т. Шевченко);

б) перед й, я, ю, є, ї: Петро і Йосип, груші і яблуні, вага і ємкість;

в) при зіставленні і протиставленні: вороги і друзі, земля і люди, людина і космос;

г)  як правило, у заголовках: «Інтеграли і ряди», «Госпо­дарська і фінансова діяльність держадміністрації».

 

2. В одному реченні слід уникати надмірного повторення як сполучника і, так і сполучника та, доречно використо­вуючи то один, то другий: Економічній безпеці й незалежності України загрожують гіперінфляція, падіння виробництва та величезний дефіцит бюджету, що спричиняє високі процентні ставки й підриває довгострокові вклади, корупція та організо­вана злочинність (3 газети).

 

3. Парні сполучники не тільки... а й, як... так і і подібні слід розташовувати так, щоб перша частина стояла перед од­ним однорідним членом речення чи групою їх, а друга -перед другим: Правильна політика в галузі розвитку продук­тивних сил передбачає раціональне використання не тільки природних ресурсів, а й виробничого та науково-технічного по­тенціалу (але неправильно: «... передбачає не тільки раціо нальне використання природних ресурсів, а й виробничого та науково-технічного потенціалу»).

 

4. Іноді для приєднання підрядного причинового речен­ня до головного неправильно використовують слова «так як»: «Я не дав відповіді, так як не з'ясував ще всіх обставин». Треба: Я не дав відповіді, бо (тому що, через те що, оскільки) не з 'ясував ще всіх обставин.